Početna strana > Hronika > Šandor Egereši: Zakonom o nadležnostima Vojvodine nisu razrešene sve dileme
Hronika

Šandor Egereši: Zakonom o nadležnostima Vojvodine nisu razrešene sve dileme

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 30. mart 2009.

- Dobro je što je nakon pola godine čekanja Nacrt zakona o utvrđivanju nadležnosti Pokrajine najzad pripremljen, ali nije dobro što njime nisu razrešene sve dileme - kaže za Danas predsednik Skupštine AP Vojvodine Šandor Egereši.

Šta je glavni nedostatak predloženog teksta?

- Osnovne zamerke su što ovim zakonom nisu konkretizovana pitanja finansiranja Pokrajine i što nije precizirana imovina Vojvodine. U definisanju imovine APV ne pominju se javna preduzeća. Takođe, Nacrt zakona ne pominje Pokrajinski zavod za statistiku, a njegovo formiranje predviđeno je Predlogom statuta. Nacrt zakona ne pominje ni Vojvođansku akademiju nauka i umetnosti, formiranje pokrajinskih upravnih okruga. Ne pominju se nacionalne zajednice, većse koristi termin nacionalne manjine. Zakon o nadležnostima nije dotakao ni pitanje Ustavom garantovanih sedam odsto sredstava namenjenih Vojvodini. Dakle, ima mnogo dilema i to moramo u što skorijem roku da raščistimo. Naši pravnici analiziraju Nacrt zakona, nakon čega će biti i zauzet oficijelni stav Izvršnog veća Vojvodine i dogovorena dalja strategija.

Premijer Cvetković je najavio da će finansiranje i imovina Vojvodine biti regulisani posebnim zakonom.

- Ako će to biti tako i ako će uvažavati interesi Vojvodine, onda nemam zamerku. Ipak, imamo loše iskustvo iz prošlosti. Za to je dobar primer Omnibus zakon kada je, takođe, ostavljeno da se naknadno regulišu određena pitanja o republičkim zakonima, a to se nije desilo.

Da li ćete staviti na dnevni red Skupštine APV raspravu o statutu, ako on mora da se menja?

- Ne pristajem na suštinske izmene Predloga statuta koji je pokrajinski parlament usvojio dvotrećinskom većinom. U slučaju da se ipak radi o suštinskim izmenama koje zahtevaju razmatranje u Skupštini APV, tada ću u skladu sa svojim ovlašćenjima zakazati sednicu po proceduri iz Poslovnika.

Koliko te nove nesuglasice mogu da uspore posao? Kada bi statut i zakon mogli da budu izglasani u Skupštini Srbije i kada će statut stupiti na snagu?

- U samom Nacrtu zakona o prenosu nadležnosti ima mnogo datuma, 1.maj, 1.septembar i na kraju 1. januar 2010. Ipak, ne želim da se bavim rokovima, jer imam loše iskustvo s tim. Što se tiče nas iz pokrajinske administracije, mi smo ispoštovali naše ustavne i zakonske obaveze i sve smo usvajali na vreme. Sada više ne možemo da utičemo na brzinu i sve zavisi od republičkog parlamenta.

Ukoliko ovakva verzija Nacrta zakona dođe u Skupštinu Srbije, da li će poslanici SVM glasati za?

- Ubeđen sam da će moja stranka, uvažavajući interese Vojvođana, glasati za ovaj zakon.

Kako ocenjujete ponašanje DS-a i G17 plus u procesu pisanja zakona o nadležnostima?

- Nisam ja ta osoba koja treba da analizira njihovo ponašanje, njih treba pitati o tome. Na pokrajinskom nivou nema nekih nesuglasica među koalicionim partnerima, ali treba pitati šta Beograd o tome misli.

(Danas)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner